• Česky
 • Slovensky
 • English
 • Deutch

Pevný disk

Pevný disk je zložitý, samostatne riadený prístroj, svojou komplikovanosťou a funkčnou štruktúrou porovnateľný s počítačom. Obsahuje riadiaci procesor, pamäť a operačný systém nachádzajúci sa v neprístupnej oblasti disku. Podobne ako počítač, zavedie pri štarte operačný systém do svojej RAM pamäte a len potom umožní prístup k užívateľským dátam.

Pevný disk sa skladá z dátových platní (hliníková alebo sklenená kruhová doska pokrytá tenkou magnetickou vrstvou), čítacích/zapisovacích hlavičiek, vystavovacieho mechanizmu, motora a riadiacej elektroniky. Vnútri disku je v blízkosti hláv elektronika zosilňujúca signály do vonkajšej elektroniky.

Pri štarte disku dôjde po roztočení platní na menovité otáčky k uvoľneniu vystavovacieho mechanizmu hláv, hlavičky sa presunú z parkovacej zóny (podľa typu disku na vnútornom okraji platní, alebo mimo nich) na platňu, dôjde k prečítaniu informácií zo servisnej stopy, vykoná sa kalibrácia a disk je pripravený na prevádzku. Hlavičky sa vznášajú na vzduchovom vankúši nad platňami rýchlosťou cez 100 km/hod vo vzdialenosti 1000x menšej ako hrúbka ľudského vlasu.zloženie HDD


Similar terms


Čo zachraňujeme a ako to funguje?

Pevné disky, RAID pole, NAS, USB flash disky, pamäťové karty, disky DVD rekordérov a videokamier, SSD disky.

 1. Kontakt

  Kontaktujte nás
  +421 02-2120 1192
  zachrana@data112.sk
  alebo použite
  chat

 2. Transport

  Zariadenie môžete
  priniesť, zaslať,
  alebo ho u vás
  zadarmo vyzdvihneme

 3. Diagnostics

  Zadarmo zistíme
  rozsah poškodenia
  a možnosť
  získanie vašich dát

 4. Recovery

  Záchrana dát
  prebehne po vašom
  súhlasu. dohodnutá
  cena nie je nikdy
  prekročená

 5. Odovzdanie

  Vaše zachránené
  dáta vám odovzdáme
  dohodnutým
  spôsobom.

Webové stránky od BARTON STUDIO