Najčastejšie problémy s externým diskom

V tomto článku sa dozviete, čo robiť, keď nejde načítať externý disk, čím to môže byť spôsobené a ako týmto problémom predchádzať.

Externé disky sú veľmi užitočným nástrojom na ukladanie a zdieľanie údajov. Tieto disky sú obvykle prenosné a ľahko sa pripoja k počítaču alebo inému zariadeniu pomocou USB kábla. Napriek svojmu užitočnému využitiu sa s nimi však môžu vyskytnúť problémy.

V súčasnej dobe existujú vlastne len traja výrobcovia pevných diskov HDD na celom svete (WD, Seagate, Toshiba). Ostatné značky (Fujitsu, Hitachi, Maxtor, Samsung,..) sú vlastnené týmito hlavnými výrobcami.

Externé pevné disky síce vyrába mnoho firiem (Verbatim, Sony, Adata, ...), ale ide len o obal, vo vnútri ktorého sa nachádza pevný disk jedného z hlavných výrobcov. Aby bolo možné externý disk pripojiť k počítaču, je vo vnútri obalu elektronika, ktorá prevádza štandardné SATA rozhranie pevného disku na USB. Niektoré elektroniky zároveň dáta na disku šifrujú, čo sťažuje ich obnovu v prípade poruchy.

Tu je niekoľko najčastejších problémov, s ktorými sa môžete stretnúť pri používaní externého disku:

  1. Mechanické poškodenie: Ak externý disk spadne alebo je vystavený nárazu, môže sa stať, že mechanické časti diskov, ako sú čítacie hlavy, sa poškodia a prestanú fungovať. To môže spôsobiť stratu dát na disku. Pri niektorých modeloch stačí, keď disk prepadne na bok a tým dôjde ku kontaktu čítacích hláv s povrchom platní a ich zničenie. To sa zvyčajne prejavuje tým, že disk vydáva zvláštne zvuky, napríklad cvakanie alebo vrčanie. V takom prípade je dôležité disk ihneď vypnúť a už ho nezapínať a nepokúšať sa o vlastnú opravu disku, pretože by to mohlo viesť k ešte väčšiemu poškodeniu. Namiesto toho sa obráťte na profesionálnu firmu na záchranu dát, ktorá má skúsenosti s obnovením dát z mechanicky poškodených diskov.
  2. Elektrické poškodenie: Externé pevné disky HDD veľkosti 3.5” (rozmer disku do stolného PC) potrebujú ku svojej funkcii okrem USB pripojenia aj napájanie 12V. Často sa stane, že používateľ pripojí zdroj s vyšším napätím (z notebooku) a dôjde k zničeniu elektroniky disku (vonkajšej riadiacej elektroniky, alebo vnútornej elektroniky čítacích hláv).
  3. Poškodenie súborového systému: Jedným z najčastejších problémov, ktoré môžu viesť k strate dát na externom disku, je poškodenie súborového systému. To môže nastať z mnohých dôvodov, napríklad pri neúplnom odpojení disku alebo v dôsledku chyby na disku. Ak si všimnete, že na disku chýbajú súbory alebo sa nedajú k dátam pristupovať, je najlepšie okamžite prestať používať disk, aby ste minimalizovali riziko trvalej straty dát.
  4. Strata dát kvôli náhodnému zmazaniu: Niekedy sa môže stať, že sa náhodou zmažú dôležité dáta z externého disku. Je dôležité si uvedomiť, že pokiaľ po zmazaní dát používate disk ďalej, zvyšuje sa riziko trvalej straty týchto dát.
  5. Vírusový útok: Rovnako ako pri počítačoch môže externý disk byť infikovaný vírusmi a malwarom. Tieto útoky môžu spôsobiť stratu dát alebo ich môžu poškodiť tak, že nebudú prístupné.

V každom prípade je dôležité okamžite prestať používať externý disk, akonáhle si uvedomíte, že s ním niečo nie je v poriadku. Potom kontaktujte odborníkov na záchranu dát, ktorí môžu poskytnúť konkrétnu pomoc a navrhnúť najlepší postup na obnovenie vašich dát.

Majte tiež na pamäti, že záchranu dát nie je vždy možné vykonať, najmä ak je disk úplne zničený alebo ak sú dáta prepísané novými dátami. Preto je dôležité predchádzať strate dát tak, že budete dbať na správnu starostlivosť o svoj externý disk a budete ho používať s opatrnosťou.

V závere možno povedať, že strata dát z externého disku môže byť veľmi stresujúca situácia, ale existuje veľa možností, ako sa s týmto problémom vysporiadať. Najlepší spôsob, ako minimalizovať riziko straty dát, je zálohovať svoje dáta pravidelne a predchádzať mechanickému poškodeniu a poškodeniu súborového systému externého disku. Ak sa vám však stane strata dát, neváhajte kontaktovať laboratórium na záchranu dát, kde vám naši odborníci môžu pomôcť obnoviť vaše cenné informácie.

Čo zachraňujeme a ako to funguje?

Obnovíme vaše stratené dáta z pevných diskov HDD, SSD diskov, RAID polí, NAS, USB flash diskov, pamäťových kariet, diskov DVD rekordérov a videokamier a iných dátových médií. Záchranu dát vykonávame v našom profesionálne vybavenom laboratóriu. Platíte len za úspešne obnovené dáta.

  1. Kontakt

    Kontaktujte nás
    +421-221 201 192
    zachrana@data112.sk
    alebo použite
    chat

  2. Transport

      

    Zariadenie môžete
    priniesť, zaslať,
    alebo ho u vás
    zadarmo vyzdvihneme

  3. Diagnostika

    Zadarmo zistíme
    rozsah poškodenia
    a možnosť
    získanie vašich dát

  4. Záchrana

    Záchrana dát
    prebehne po vašom
    súhlasu. dohodnutá
    cena nie je nikdy
    prekročená

  5. Odovzdanie

    Vaše zachránené dáta vám odovzdáme dohodnutým spôsobom.

Webové stránky od BARTON STUDIO